-    

Gjuha

· English
· Srpski

Kosova

Map

Ndėrmarrjet Publike

Agjencia Kosovare e Mirėbesimit dhe Ndėrmarrjet Publike

Misioni

Misioni i Administratės sė Pėrkohshme tė Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė ia ka besuar Agjencisė Kosovare tė Mirėbesimit (AKM-sė) qė tė administrojė kėto Ndėrmarrje Publike (NP):

  • Aeroporti Ndėrkombėtar i Prishtinės;
  • Hekurudhat e Kosovės;
  • Korporata Elektroenergjetike e Kosovės (KEK);
  • Ndėrmarrjen regjionale tė ngrohjes nė Gjakovė dhe Prishtinė;
  • Ndėrmarrjet e Ujit, Hedhurinave dhe Ujitjes;
  • Posta dhe Telekomunikacioni i Kosovės (PTK).

Me njė staf tė pėrgjithshėm prej 14,000 njerėzve, NP-tė radhiten nė mesin e punėdhėnėsve mė tė mėdhenj nė Kosovė. Kur merret parasysh qarkullimi voluminoz vjetor, ato po ashtu llogariten nė mesin e kontribuesve mė tė mėdhenj tė buxhetit tė konsoliduar tė Kosovės.

Autoriteti administrativ i AKM-sė, ashtu siē ėshtė pėrcaktuar nė Rregulloren e UNMIK-ut 2002/12, UNMIK Regulation 2002/12  pėrfshinė “ēdo veprim qė Agjencia e konsideron tė pėrshtatshėm pėr tė ruajtur dhe rritur vlerėn, perspektivėn ose qeverisjen e ndėrmarrjeve.” Pėr ta arritur kėtė, Agjencia duhet tė:

  • Sigurohet qė ndėrmarrjet t’i shfrytėzojnė mundėsitė e tregut sa mė shumė;
  • Sigurohet qė ndėrmarrjet menaxhohen pėr tė sjellė profit sa ėshtė e mundur;
  • Sigurohet qė kur ndėrmarrja tė ofrojė njė shėrbim publik, cilėsia e shėrbimit tė ofruar tė jetė sa mė e lartė dhe e arsyeshme si dhe tė jetė nė pėrputhje me rregulloret e zbatueshme;
  • Kėrkojė pagesat nga subjektet publike qė e autorizojnė ofrimin e shėrbimeve; kur vlera e shėrbimit publik tė kryer nuk mund tė realizohet nė treg.

Korporatizimi

AKM-ja ka lansuar njė program kryesor tė korporatizimit pėr t’i transferuar kėto ndėrmarrje nė korporata moderne me subjekte tė definuar qartė, qeverisje korporative, dhe struktura tė revizionimit. Megjithatė, ky proces po ashtu pėrfshinė njė vlerėsim tė hollėsishėm, shqyrtimin dhe vlerėsimin e tė gjitha aseteve/detyrimeve ekzistuese, operacionet, kontratat, kadastrėn dhe tė dhėnat tjera zyrtare dhe strukturat menaxhuese, si dhe njė sėrė ēėshtjesh tjera ligjore, tregtare, dhe financiare.

Qėllimi i njė ushtrimi tė tillė ėshtė qė tė sigurohet se ēdo gjė ėshtė e dokumentuar, e regjistruar si duhet dhe saktėsisht dhe se asetet dhe kontratat janė identifikuar dhe u janė transferuar subjekteve tė duhura, si dhe tė dhėnat e kadastrave dhe regjistrimet tjera janė azhurnuar apo regjistruar me emrin e saktė.

Deri mė tash AKM-ja ka korporatizuar tė gjitha NP-tė kryesore. Nė bashkėpunim me IPVQ-tė dhe institucionet e UNMIK-ut, AKM-ja ka emėruar Bordet e Drejtorėve pėr NP-tė, tė cilėt pėrbėhen prej anėtarėve tė AKM-sė, IPVQ-tė dhe UNMIK tė cilėt e mbikėqyrin menaxhimin e NP-ve, planifikimin strategjik dhe votojnė nė ēėshtjet kryesore nė lidhje me NP-tė.

Qeverisja korporative

Pas korporatizimit, Bordet e rregullta tė Drejtorėve janė ngritur si trupi mė i lartė drejtues/qeverisės nė tė gjitha NP-tė e korporatizuara. PTK-ja, Aeroporti Ndėrkombėtar i Prishtinės, KEK, Transko, Hekurudhat e Kosovės, dhe dy ndėrmarrjet regjionale tė ngrohjes i kanė tė themeluara Bordet e Drejtorėve.

AKM-ja po ashtu ka vėnė nė pėrdorim politikėn e monitorimit dhe kontrollit tė donacioneve, qė lejon NP-tė qė nė mėnyrė tė mjaftueshme tė menaxhojnė tėrė buxhetin e tyre pa marrė parasysh burimin e financimit.

Kosovarizimi

Njė hap i madh qė ėshtė arritur nė drejtim tė kosovarizimit tė NP-ve ėshtė arritur me emėrimin e  Zėvendės Drejtorit Menaxhues vendės nga AKM-ja pėr NP-tė si dhe tė gjitha NP-tė e korporatizuara kanė emėruar Drejtor Menaxhues vendės.

Planet individuale tė suksesionit janė hartuar nga NP-tė pėrkatėse pėr tė kosovarizuar pozitat e larta menaxhuese nė kėto ndėrmarrje. Janė emėruar drejtorė kosovarė nė Bordet e NP-ve me tė paktėn tre anėtarė nga Qeveria e Kosovės (IPVQ-tė) nė secilin bord tė NP-ve tė korporatizuara.

Konsolidimi i Ujit, Hedhurinave dhe Ujitjes

Nė vitin 2003 dhe 2004, AKM-ja ka kryer nė projekt tė suksesshėm pėr konsolidimin e 45 ndėrmarrjeve tė ujit, ujitjes dhe hedhurinave nė 17 kompani regjionale. Ndėrmarrjet e ujit, hedhurinave do tė korporatizohen nė vitin 2007 me fondet nga EAR dhe KfW.

Revizionimi

Vazhdon tė realizohet revizionimi i rregullt i NP-ve dhe rekomandimet e revizionit po mbikėqyren nga Bordi i Drejtorėve dhe kompanitė e korporatizuara.

Klikoni kėtu pėr tė parė raportet e revizionit tė NP-ve (Gjuhe angleze):

Klikoni kėtu pėr tė parė Kodin e korporatės pėr sjellje:

Klikoni këtu për të parë listėn e Drejtorėve tė Bordeve tė Ndėrmarrjeve Publike

Klikoni këtu për të parë listën e Drejtorëve të Bordeve të Kompanive tė Ujit, Ujitjes dhe Mbeturinave

Faqet pėrcjellėse:

 

 

KTA