-    

Gjuha

· English
· Srpski

Kosova

Map

SOE

Synimet e Agjencisė Kosovare tė Mirėbesimit  

Synimi kryesor i AKM-sė ėshtė tė privatizojė NSH-tė. Agjencia planifikon qė me sukses tė kryej procesin e privatizimit pėrmes spin-ofit apo likuidimit vullnetar. AKM-ja do tė pėrdor njė proces tė drejtė dhe transparent pėr programin dhe pėr ti vėnė nė pėrdorim tė frytshėm asetet e NSH-sė, e cila shkon nė tė mirėn e Kosovės dhe pronarėve tė mundshėm.

Metodat pėr privatizimin e NSH-ve (Ndėrmarrjeve Shoqėrore)

Spin Of-i

Hapi 1: AKM-ja mund tė  krijoj njė kompani te re ("ndėrmarrja e re”) nė formėn e Shoqėrisė Akcionare apo Kompanisė me Pėrgjegjėsi tė Kufizuar dhe ti transferoj tek kėto kompani tė reja njė pjesė apo tė gjitha asetet e ndėrmarrjes sė vjetėr shoqėrore. Obligimet e ndėrmarrejs sė vjetėr nuk do tė transferohen por do tė mbesin tek ndėrmarrja e vjetėr.
Akcionet nė korporatėn e re pėrkohėsisht do tė do tė posedohen nga ndėrmarrrja e vjetėr e cila kėshtu do tė shndrrohet nė kompani holding, tėrėsisht e administruar nga AKM-ja. AKM-ja gjithashtu mban akcionet nė mirėbesim pėr ndėrmarrjet e vjetra pėrderisa kreditorėt e ndėrmarrjes sė vjetėr mund ti dorėzojnė ankesat e tyre tek Oda Ndėrkombėtare e Gjykatės Supreme tė Kosovės.

Hapi 2: AKM-ja iu shet akcionet e ndėrmarrjes sė re tė cilat i mban nė mirėbesim investitorėve privat, atyre vendor dhe tė huaj. Tė ardhurat do tė mbahen nė mirėbesim nga AKM-ja, pa dėmtuar ankesat pėr pronėsi apo ankesat e kreditorėve kundėr ndėrmarrjes sė vjetėr.

Duke bėrė kėto ndėrrime, AKM-ja ėshtė e pėrkushtuar ti kryej transakcionet e saj nė mėnyrė transparente dhe me konkurim, nė mėnyrė qė tė siguroj se ėshtė arritur njė ēmim i drejtė. AKM-ja pėrveē ēmimit mund tė marrė nė konsideratė veprimtaritė e propozuara, investimet dhe punėsimin i cili parashihet nga njė investitor i mundshėm. Kėshtu, vlera e NSH-sė sė vjetėr ruhet pėr tė pėrmbushur ankesat e mundshme tė kreditorėve dhe pronarėve.

 Likuidimi Vullnetar

Likuidimi Vullnetar lejon njė dalje tė shpejtė nga tregu i atyre ndėrmarrjeve tė cilat nuk kanė perspektivė tė qartė pėr tė mbijetuar. AKM-ja mund tė inicoj mėnyrėn e tillė tė veprimit aty ku mendon se veprimet e tilla shkojnė nė interes tė mbrojtjes sė vlerės sė mbetur tė ndėrmarrjes sė vdekur, dhe nė interes tė ēfarėdo paditėsit pėr pronėsi apo kreditorit nė ato. Masat do tė jenė kryesisht jashtė gjykatės dhe do tė ndjekin procedurat e likuidimit tė themeluara nė Rregulloren mbi Organizatat Biznesore. Prapė, tė ardhurat prej likuidimit mbahen nė mirėbesim nga AKM-ja.

 

KTA